3D baskı “kırık” kalbi tamir edebilir

0
517

Minnesota Üniversitesi liderliğindeki biyomedikal mühendisliği araştırmacılarından oluşan birlikte ekip, kalp aksesi sonrası dertli kalp dokusunun iyileşmesine asistan olacak ihtilal durumunda birlikte 3B biyoprintli yama oluşturdu. Bu keşif, kalp aksesi daha sonra nesiç hasarı bulunan hastaların tedavisinde ehemmiyetli birlikte aşama yapılanma ediyor.

Felçli eşhas düşüncesince volta robotu yapıldı

Felçli eşhas düşüncesince yütüme robotu yapıldı

Toyota robotik alanındaki planlarına birlikte yenisini ekledi! Welwalk WW-100 robotu, volta kaybı…

Kalp krizi tehlikesi

Amerikan Kalp Derneği’ne gereğince kalp hastalıkları ABD’de yılda 360 binden aşkın bireyin ölümüne sebep oluyor. Ülkemizde ise gelişigüzel sene sayı farkı 300 bin isim kalp aksesi geçiriyor ve bu krizlerin 125 bini ölümle sonuçlanıyor.

Kalp krizi, ölümle sonuçlanmasa bile gelecekte isim düşüncesince ağırbaşlı keyif problemlerine sebep oluyor. Kalp krizi nâkil birlikte kişi, kalp kasına bulunan dem akışını kaybediyor ve bu atak kaybı hücrelerin hayatını kaybetmesine sebep oluyor. Vücudumuz bu miyokart hücrelerini yenileyemiyor. Bu sebeple vücut, kalpteki bu bölgede çıban dokusu oluşturuyor. Bu yara, isim düşüncesince kalp fonksiyonlarını hesabına getirememe ve gelecekte kalp yetmezliği riski oluşturuyor.

17-04/15/kalp-yarasi-tedavisi-shiftdelete.jpg

Kalp yaması

Araştırmacılar kalp kriziyle dokunca gören alana türetilmiş kök hücreleri karışma eylemek düşüncesince lazer tabanlı 3B biyoprinting teknikleri kullandı. Yetişkin kalp hücrelerinde büyümeye süregelen yama, tandans ile senkronize birlikte biçimde atmaya başladı. Simule kalp aksesi daha sonra hücre yaması, birlikte sıçan hesabına yerleştirildiğinde hoppadak dört hafta kabil birlikte çelimsiz müddet sonradan kalbin fonksiyonel kapasitesinde ehemmiyetli artma görüldü.

17-04/15/3d-kalp-shiftdelete.jpg

Önümüzdeki biraz sene içre bu yöntemle meydana getirilen yamanın, şişman hayvanların ve ayrıca kişilerin kalplerini ıslah eylemek düşüncesince ölçeklendirilebileceği düşünülüyor. Araştırmacılar, kalp dokusundaki strüktürel proteinlerin dijital, üç buutlu tarama daha sonra modellendiğinden bu araştırmanın esbak incelemelerden ayrımlı bulunduğunu belirtiyor. Dijital manken kalbe has proteinler kullanılarak 3B baskı ile fiziki birlikte yapıya dönüştürülür ve kök hücreden türetilen kalple ilişik hücre tiplerini hâlâ da bütünleştirir.

SDN – ShiftDelete.Net

Kaynak: SHIFTDELETE.NET

CEVAP VER